Донедавна найбільш широке застосування мало обстеження органів малого тазу абдомінальним датчиком через передню черевну стінку,  для якого необхідно максимальне наповнення сечового міхура. Зараз у більшості випадків використовується датчик, що при огляді вводиться інтравагінально. За рахунок близького розташування до досліджуваних органів вдається одержати більш якісне зображення і відпадає потреба у наповненні сечового міхура. Однак  нерідко виникає необхідність огляду двома датчиками: через передню черевну стінку та внутрішньо порожнинним ( через піхву або пряму кишку).

Лікар обов’язково послідовно оглядає тіло матки, її порожнину,  слизову оболонку (ендометрій), шийку матки,  яєчники, ретельно досліджується простір позаду від матки. Для визначення форми матки будується об’ємне зображення органу, за допомогою якого можуть бути виявлені аномалії розвитку: двурога, сідлоподібна, подвоєння і внутрішньоматкова перетинка. Визначають розміри матки, її об’єм. Досліджують матковий м’яз (міометрій) для виключення фіброматозних вузлів, ендометріоїдних вогнищ,  пухлин.  Дуже ретельно обстежують ендометрій на предмет поліпів, вогнищевих потовщень, інших структурних змін тощо.  Важливе значення має якісне дослідження шийки матки з доплерометрією, яке дозволяє виявити пухлини шийки без клінічних та кольпоскопічних проявів.

 Ультразвукове дослідження дуже інформативне в діагностиці захворювань яєчників. Найчастіше приходиться діагностувати функціональні кісти  (фолікулярні або лютеїнові), що мають дисгормональну природу. Такі кісти, як правило, зникають самі протягом 1-3 місяців і не вимагають лікування. Ендометріоїдні, дермоїдні, серозні кісти також добре діагностуються при ультразвуковому дослідженні.  Але інколи може виникнути необхідність в повторному огляді після менструації або через деякий час по причині того, що не завжди існує можливість чітко встановити природу кістозного утворення або необхідно підтвердити зникнення функціональної кісти (фолікулярної, лютеїнової). Злоякісні пухлини невеликих розмірів, що мають безсимптомний перебіг, можливо діагностувати тільки за допомою якісного експертного ультразвукового дослідження.

Позаматкова вагітність – найчастіша та найпідступніша патологія маткових труб. Раннє виявлення вагітності в трубі, що стало можливим завдяки застосуванню транвагінального УЗД та  визначенню рівня хоріонічного гонадотропіна в крові, дозволило  багатьом жінкам зберегти маткові труби  при лапароскопічних оперативних втручаннях або взагалі провести лікування неоперативним шляхом.

Узд є незамінною складовою в діагностиці функціональних порушень яєчників таких як: рання менопауза, ановуляторна дисфункція. При лікування неплідності проводиться динамічний ультразвуковий контроль за дозріванням яйцеклітини, що дозволяє підтвердити овуляцію або виявити  відхилення в цьому процесі.

Можливості експертного комплексного ультразвукового дослідження органів малого тазу у жінок на сьогодні дозволяють не тільки отримати найбільш достовірний результат і точний опис стану органів і тканин, своєчасно виявити і класифікувати ознаки переважної більшості патології,  але й значно скоротити загальний час обстеження до постановки остаточного діагнозу, а в багатьох випадках уникнути зайвого оперативного втручання на органах репродуктивної сфери.